© 2025 Національний музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс.
Новина

«Пошук, що об’єднує покоління»

Діти у Музеї / Заходи / Життя Музею / 1 квітня 2025

У Музеї війни відбувся захід, присвячений дослідженню родинних історій та роботі музейників зі встановлення місць загибелі воїнів у Другій світовій війні (ДСВ).

Подія розпочалася зі вступного слова завідувача відділу військових утрат України та історичної пам’яті Володимира Ругаля. Він наголосив на важливості збереження пам’яті про загиблих ДСВ і сучасної російсько-української війни, підкресливши, що жертви українців у війнах не повинні залишатися безіменними.

Старша наукова співробітниця Музею Тетяна Пшенична ознайомила гостей заходу з документальним фондом Музею. Фонд налічує більше ніж 3 млн сповіщень про загибель або зникнення безвісти військовослужбовців. На основі цих документів музейники створили пошуковий портал Мартиролог, де за персональними даними можна віднайти відомості про радянських військовослужбовців з України, які не повернулися з фронтів минулого світового зіткнення, а також тих, які поховані на її території.

Науковиця пояснила алгоритми, за якими музейники допомагають сучасним українцям знайти відомості про своїх родичів. Часом установлювати місце останнього спочинку воїнів доводиться за наявності лише фрагментарних даних.

Цікаво, що нинішні захисники часто звертаються до Музею саме із запитом про пошук рідних – учасників ДСВ. За словами пані Тетяни, такі явища свідчать, що історична спадкоємність стає важливою частиною самоідентифікації українських оборонців.

Учасники заходу мали змогу ознайомитися з документами, які зберігаються в нашій установі. Ці пожовклі старі папери насправді є безцінними свідченнями не лише втрат українського народу в ДСВ, а і його внеску в перемогу над нацизмом.